DOM

Zbiorniki na deszczówkę – wybieramy odpowiedni pojemnik

Samowystarczalny dom pozwala nam na zminimalizowanie strat w energii, jak również zasobów wodnych. Aby mieć taki dom, nie potrzeba Ci skomplikowanych rozwiązań ani pod względem kosztów, ani sposobu instalacji. Jedną z możliwości jest powtórne wykorzystanie wody deszczowej, do czego służą specjalne zbiorniki na wodę. Jest to bardzo popularny sposób na zwiększenie oszczędności w domowym budżecie oraz ekologiczne rozwiązanie nadmiernego zużycia wody pitnej, podczas występujących w naszym klimacie susz.

W ofercie sklepów znajdziesz pojemne zbiorniki, które umożliwią Ci zbieranie deszczówki. Co więcej, taki sposób wykorzystania wody opadowej jest niezwykle proekologiczny, który ma coraz więcej zwolenników.

Zbiorniki na deszczówkę – jak prawidło dobrać taki zbiornik

Niewątpliwie zbiorniki na deszczówkę przydadzą się w każdym gospodarstwie domowym. Wykorzystanie wody deszczowej może zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie nawet o 50%, a tym samym również koszty. Wodę zebraną w zbiorniku na deszczówkę możemy z powodzeniem zużyć do podlewania kwiatów oraz warzyw w naszym ogrodzie, a także przy większości czynności wykonywanych w domu- pranie, zmywanie, spłukiwanie toalety.
Zbiorniki na deszczówkę pomagają ją utrzymywać w optymalnej temperaturze, co pozwala na dalsze jej wykorzystanie. Zbiorniki na wodę opadową wykonane są z różnych materiałów, a to jaki wybierzesz, zależy od Twojego gustu. Jeśli zdecydujesz się na zbiornik stojący na ziemi, a nie zakopany, zapewne bardziej spodobają Ci się pojemniki cechujące się walorami estetycznymi.
A jak prawidłowo dobrać zbiornik na wodę? Jak już wspomnieliśmy, w zależności od przeznaczenia zbiornik na wodę możesz umieścić również pod ziemią. I to one cechują się większą pojemnością. Często wykonane są w systemie modułowym i bardzo łatwo połączyć je z innymi pojemnikami. To bardzo dobre rozwiązanie dla siedlisk hotelowych i gospodarstw agroturystycznych. Natomiast do wykorzystania dla domów jednorodzinnych popularniejsze są naziemne zbiorniki na deszczówkę, które gromadzą wodę płynącą z rynien. One zazwyczaj umieszczane są blisko elewacji.
Pojemność takiego zbiornika jest chyba najistotniejsza. Najpopularniejsze i najchętniej wybieranymi zbiornikami są te 100l i 200l. Aby wybrać odpowiednią pojemność zbiornika, weź pod uwagę ilość osób zamieszkałych w domu oraz ewentualne podlewanie roślin i jego częstotliwość.