Czym są regały magazynowe paletowe?

Żeby magazyn mógł funkcjonować odpowiednio efektywnie, musi być nie tylko logicznie zaprojektowany, lecz także właściwie wyposażony. Kluczowe w tym wypadku jest to, aby były w nim dobrze dobrane regały magazynowe.

Zalety i wady regałów magazynowych

Co jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w różnego rodzaju halach magazynowych? Nie da się ukryć, że w praktycznie każdej znaleźć można regały magazynowe paletowe. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pozwalają one wykorzystać przestrzeń dostępną w magazynie – nie tylko pod względem powierzchni, lecz również wysokości. To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz tego cechują się one bardzo łatwym dostosowaniem do rozmiaru magazynu. Z racji że regały tego rodzaju są modułowe, bez większych problemów możemy ustawić je tak, jak tylko będzie to nam potrzebne. Warto również wspomnieć, że regały tego rodzaju są uniwersalne, oraz dają naprawdę łatwy dostęp do przechowywanych na nich towarów.

Czy tego rodzaju regały paletowe mają jakieś wady? Oczywiście, że tak, choć nie są one przesadnie problematyczne. Warto wiedzieć, że nie sprawdzą się one zbyt efektywnie do przechowywania towarów w inny sposób niż na palecie. Co więcej, wymiar regału dostosowany jest do standardu klasycznej palety, więc inne modele mogą do niego nie pasować.

Jaki rodzaj regału paletowego wybrać?

Jak można się bez trudu domyślić, na rynku dostępna jest nie jedna, lecz kilka, a nawet kilkanaście wersji regałów magazynowych paletowych. Czym jednak poszczególne rozwiązania się charakteryzują?

Zdecydowanie najczęściej spotykane są regały rzędowe. Są one tanie i łatwe w montażu, choć wiedzieć trzeba, że wykorzystanie przestrzeni magazynowej jest w ich przypadku najmniej efektywne.

Drugim, dość często spotykanym rodzajem regałów są regały wjezdne. W tym wypadku konstrukcja jest tak ustawiona, że nie ma w niej klasycznych alejek, lecz jedynie specjalne korytarze, w których poruszają się wózki widłowe. Dzięki temu uzyskuje się o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej, a także dość niską awaryjność konstrukcji.