DOM

Zalany dom – jak poradzić sobie z problemem

Zalany dom to dla większości ludzi, których dotknęło takie zjawisko, dramat i strach przed przyszłością. Do zalania może dojść na skutek działań ludzkich lub w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak powódź, huragan czy awaria instalacji wodnej. Jednak bez względu na okoliczności, zalany dom nie zawsze musi oznaczać trwałą utratę dachu nad głową. W większości przypadków bowiem budynek da się uratować, trzeba tylko postępować według pewnych zasad i działać od razu, by zminimalizować straty i nie dopuścić do rozległej degradacji murów.

Zalany dom – zanim przejdziesz do osuszania

Jak wiadomo, dom po zalaniu trzeba osuszyć, jednak zanim przystąpimy do wyboru metody prac, należy odpowiednio przygotować budynek i mury. Na samym początku należy usunąć wodę z zalanych pomieszczeń, następnie usunąć wszystkie zamoknięte i zniszczone elementy wyposażenia, m.in. meble, dywany, parkiety czy listwy przypodłogowe. W niektórych przypadkach trzeba także zbijać tynki i posadzki, wszystko zależy od stopnia zawilgocenia i skali zalania budynku. Dopiero teraz można przystąpić do osuszania murów.

Zalany dom – metody osuszania

Metod osuszania jest kilka, wybór tej najskuteczniejszej trzeba powierzyć w ręce specjalistów. Należy pamiętać, że samo wietrzenie pomieszczeń w takim przypadku nie wystarczy.

Wśród tych najbardziej popularnych metod można wymienić 3:

  • Osuszanie podczerwienią
  • Osuszanie kondensacyjne
  • Osuszanie adsorpcyjne

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda osuszania, to, która sprawdzi się w danym przypadku najlepiej, jest uwarunkowane od rodzaju pomieszczenia, jego kubatury, stopnia zawilgocenia oraz indywidualnych oczekiwań poszkodowanego. Dlatego też jest to zadanie dla profesjonalistów, którzy dzięki wiedzy i doświadczeniu będą wiedzieli, którą z nich zastosować, by przyniosła satysfakcjonujące i szybkie efekty osuszania.

Dodaj komentarz