Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Zerwałeś umowę z biurem rachunkowym, ponieważ nie spełniało ono twoich oczekiwań? A może założyłeś własny biznes i chcesz powierzyć księgowość komuś bardziej doświadczonemu w tej kwestii? Jeśli tak jest, to tutaj znajdziesz kilka porad w odnoście tego, na co zwrócić uwagę.

Dlaczego zmieniamy biuro rachunkowe?

Kiedy zaczynamy podejrzewać, że nasze biuro rachunkowe prowadzi księgowość nierzetelnie, albo popełnia błędy, należy poważnie zastanowić się nad zmianą firmy świadczącej usługi księgowości, lub czy nie lepiej samemu zająć się sprawami finansowymi. Jednak pamiętajmy o tym, że samodzielne prowadzenie księgowości zabiera sporo czasu, który można poświęcić na prowadzenie biznesu, zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy.

Więc jak wybrać biuro rachunkowe, żebyśmy byli z niego zadowoleniu?

Zanim wybierzemy biuro rachunkowe, któremu chcemy przekazać opiekę nad naszą księgowością powinniśmy zrobić odpowiedni research, posprawdzać opinie różnych firm świadczących pożądane usługi, zobaczyć co takiego mają w swojej ofercie i w czym nam pomogą, oraz popytać ludzi w bliskim otoczeniu, które biuro jest według nich najodpowiedniejsze.

Najważniejsze jest to, aby biuro rachunkowe posiadało odpowiednie certyfikaty oraz wykupioną obowiązkową polisę OC. Warto też sprawdzić, jak długo dane biuro księgowości utrzymuje się już na rynku. Jak powszechnie wiadomo, im dłużej ktoś jest obecny w branży i im więcej ma klientów, tym większa jest szansa, że mu zaufamy i powierzmy tak istotny element naszego biznesu, jakim są finanse

Kolejnym ważnym czynnikiem są kwalifikacje pracowników danego biura rachunkowego. Powinni być oni na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w prawie podatkowym oraz być w stanie szybko je wdrażać.

Biuro rachunkowe ma też za zadanie reprezentować nas w urzędzie, kiedy trzeba będzie się do niego zgłosić oraz musi powinno przesyłać nam raporty odnośnie swojej pracy oraz finansów.

Mimo tego, należy pamiętać, że to wciąż my ponosimy odpowiedzialność za finanse firmy podczas kontroli skarbowej, dlatego dobrze jest, jak dostarczamy wszystkie dokumenty do biura na bieżąco, jak również pilnujmy, żeby to biuro przesyłało nam wszystko, co będzie potrzebne podczas kontroli.

Zwróćmy też uwagę na bardziej przyziemne sprawy!

Poza takimi rzeczami jak kwalifikacje i certyfikaty warto też sprawdzić mniej ważne rzeczy, które ułatwią nam współpracę z biurem. Sprawdźmy, w jakich godzinach możemy się kontaktować z biurem i w jakiej lokalizacji się ono znajduje. Zobaczmy też, czy udostępniane są nam narzędzia, które pomagają przy wystawianiu faktur dla klientów. Sprawdźmy też oczywiście jaka jest cena usług biura, żeby się nie okazało, że znaleźliśmy biuro spełniające wszystkie nasze oczekiwania, ale niestety nie było nas na nie stać.